Jak vybrat dezinfekci?

Gel dezinfikuje kůži bez použití vody a perfektně se hodí na cesty

Dezinfekce se dělí na 2 základní typy. Na tu vhodnou k očistě živých tkání (antiseptika) a na silnější úklidové dezinfekce určené k čištění předmětů a povrchů. Ty jsou vysoce účinné, ale mohou být zdraví nebezpečné. Přípravky na dezinfekci kůže a sliznic likvidují choroboplodné zárodky, jako jsou bakterie a viry. Používají se nejčastěji k čištění rukou, ošetření pokožky před chirurgickým výkonem nebo k dezinfekci povrchových ran.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Na co se zaměřit při výběru dezinfekce

Použití

Dezinfekce vybírejte podle toho, proti čemu a na co je chcete používat. Ne každý přípravek odstraní všechny patogeny a hodí se pro každý povrch. Jednoduše řečeno, dezinfekce na ruce vám nepomůže při dezinfekci podlahy a jiných povrchů. Stejně tak prostředek určený k dezinfekci povrchů nikdy nepoužívejte jako dezinfekční gel na ruce nebo jiné části těla.

Přípravky určené k dezinfekci živých tkání se hodí jak na preventivní mytí rukou a těla, tak na čištění menších otevřených ran, úst i na přípravu kůže před chirurgickým zákrokem. Prostředky se liší konzistencí i způsobem použití.

Voda, vzduch a přístroje

Dezinfekce vody zneškodňuje choroboplodné zárodky přežívající ve vodě. Přípravky se dělí na ty, které se používají k čištění nádrží a plaveckých bazénů a na dezinfekci pitné vody určené ke konzumaci. Tyto přípravky nikdy nezaměňujte.

Na trhu jsou k mání i přípravky na dezinfekci vzduchu. Prodávají se ve spreji a slouží k rozprášení v uzavřených místnostech. Používají se v ordinacích a nemocnicích, kde se pohybují infekční pacienti.

Chemická dezinfekce nástrojů, přístrojů a pomůcek se provádí naložením nástroje do přípravku nebo postřikem. Prodávají se většinou ve formě dezinfekčního koncentrátu, jenž se musí před použitím naředit. Alternativou chemického čištění je čištění fyzikální (teplota, UV záření). V ordinacích a laboratořích lze použít intenzivní krátkovlnné ultrafialové záření, které dezinfikuje hladké povrchy.

Veškeré dezinfekce, které nejsou určené k použití na tělo, najdete v sekci úklidové dezinfekce.

Vždy si přečtěte návod k použití.

Účinnost

Výrobci v příbalovém letáku nebo na obalu uvádí, proti čemu daná dezinfekce účinkuje. Jednotlivé přípravky se mohou lišit spektrem patogenů, které zlikvidují. Ne každá látka nebo kombinace zabírá na všechny.

Podle spektra účinnosti se přípravky dělí na:

  • antibakteriální / baktericidní (proti bakteriím)
  • antivirové / virucidní (proti virům)
  • antifungiální / fungicidní (proti houbám)
  • levurocidní (proti kvasinkám)

Některé organismy jsou odolnější než jiné a mohou na povrchu zůstat i po použití běžné dezinfekce. Pokud si přípravek poradí i s některým z extra odolných patogenů, najdete zmínku na obale. K obtížně odstranitelným patří například MRSA (zlatý stafylokok) a bakterie tuberkulózy.

Pojem patogen je souhrnné označení pro organismy, jež mohou negativně ovlivnit fyziologické procesy mnohobuněčných organismů. Řadí se mezi ně viry, bakterie, houby, prvoci i parazité.

Velikost balení

Na trhu najdete malé kapesní gely a spreje o objemu méně než 100 ml i velká balení, vhodná k doplňování menších nádob. Větší balení jsou samozřejmě ekonomičtější a vyjdou vás finančně výhodněji než ta malá. Za předpokladu, že mají stejnou koncentraci. Některé dezinfekce se prodávají ve formě koncentrovaného roztoku a dají se použít až po zředění. Tuto informaci najdete v popisu produktu.

Typy dezinfekce

Gely

Dezinfekce na ruce gel se hodí k dezinfekci rukou bez použití vody (tzv. bezoplachová dezinfekce na ruce). Pokud máte ruce hodně znečištěné nebo mastné, nebude gel fungovat 100%. Nejprve si je umyjte nebo použijte vlhčené ubrousky, až poté využijte dezinfekční gely.

Ubrousky

Dezinfekční ubrousky jsou napuštěné dezinfekčním přípravkem a hodí se především k očistě špinavé pokožky ve chvíli, kdy nemáte k dispozici vodu. Např. během cestování nebo kempování. Pomocí jednoho ubrousku mechanicky odstraníte hrubé nečistoty, jež brání v důkladné dezinfekci, a druhým ubrouskem místo dočistíte.

Roztoky

Tekutá dezinfekce na ruce může být určena k ředění vodou, ale existují i takové, které se už nemíchají, a proto vždy čtěte doporučení výrobce. Často se používají také k čištění ran.

Spreje

Dezinfekce ve spreji se používají k dezinfekci úst, drobných kožních poranění, po bodnutí hmyzem a jako povrchová dezinfekce kůže před chirurgickými zákroky. Spreje jsou většinou poháněny mechanicky, pumpičkou, ale najdete i několik modelů s hnacím plynem. Oblíbená je také varianta dezinfekce na ruce sprej.

Mýdla

Dezinfekce na ruce mýdlo je nutné používat spolu s vodou. Výhodou je, že v jednom kroku odstraníte jak nečistoty, tak patogeny. Ale mytí musí být důkladné, nezapomeňte na žádný záhyb ani skulinku a vše důkladně opláchněte.

Další typy

Kromě jiných najdete na trhu také dezinfekční oleje, což jsou vlastně éterické neboli esenciální oleje. Většinou jsou vhodné k ošetření kůže při drobných úrazech nebo po bodnutí hmyzem.

Dále rovněž např. nejrůznější tablety a prášky, které se používají k dezinfekci vody a zbavují ji choroboplodných zárodků.

Gely jsou zřejmě nejrozšířenějším způsobem dezinfekce rukou

Složení a účinné látky dezinfekce

Alkohol

Dezinfekce na ruce s alkoholem používají jako účinnou látku isopropanol nebo ethanol. Nejsou žíravé, nezpůsobují korozi a likvidují široké spektrum mikrobů s výjimkou spor bakterií a hub. Alkoholy účinkují nejlépe v kombinaci s čistou vodou. Aby byla dezinfekce účinná, použijte takovou, která obsahuje minimálně 60 % alkoholu. Samozřejmě v nabídce najdete také dezinfekce bez alkoholu nebo přímo bezalkoholová dezinfekce na ruce.

Oxidační činidla představují skupinu látek, jež způsobují oxidaci neboli rozklad buněčné membrány mikroorganismů. Ty následně ztrácí strukturu, rozkládají se a umírají.

Nejznámější oxidační činidla

Chlornan sodný se v naředěné formě používá k dezinfekci plaveckých bazénů a pitné vody. Ve stomatologii slouží k čištění kořenových kanálků.

Jód se skládá z jodidu draselného rozpuštěného v ethanolu. Jód se používá k dezinfekci ran a vody. Při sanitaci vody ji nechte 30 minut odstát, aby měl jód dost času ke zničení virů a bakterií.

Hypermangan je tmavě fialový silně barvící prášek. Používá se k dezinfekci bazénů, akvárií, vodních nádrží a studní. A také v ústech před trháním zubů.

Peroxid vodíku se používá k dezinfekci otevřených ran a zastavení krvácení. Ve vysoké koncentraci je peroxid vodíku agresivní oxidant, který může poleptat pokožku.

Kromě výše zmíněných dezinfekčních látek existují i další (např. fenoly, kyseliny). Ty jsou však určeny k čištění povrchů a nehodí se ke kontaktu se živými tkáněmi.

Přírodní dezinfekční prostředky

Některé přírodní esenciální oleje (tymiánový, borovicový, eukalyptový) mají antimikrobiální účinky. Nejúčinnějším z nich je Tea tree oil neboli čajovníkový olej (neplést s čajovým olejem). Při aplikaci na pokožku je potřeba olej zředit dle doporučení výrobce. Kromě něj existují i další přírodní dezinfekce, např. ocet, citronová šťáva, levandule atd.

Bezpečné a správné použití

Jak a kdy použít dezinfekci

Před použitím dezinfekce se seznamte s doporučeným dávkováním, přečtěte si návod k použití a řiďte se jím. Většina dezinfekcí potřebuje 20 vteřin až 1 minutu k tomu, aby na povrchu zničila nežádoucí viry, bakterie, houby atp.

Kdy a proč si dezinfikovat ruce?

Přenos nebezpečných patogenů způsobujících nemoci probíhá nejčastěji rukama. Proto si je očistěte vždy před jídlem, před a po ošetření otevřených ran, po kontaktu se zvířaty, po smrkání, kašlání, návštěvě toalety nebo po manipulaci s exkrementy (přebalování dětí, čištění kočičího záchodu). A také po příchodu z venku a z frekventovaných veřejných míst (pošta, lékárna, obchod).

Postup nanášení

Při nanášení záleží na konzistenci. Dezinfekce, které se používají přímo bez použití vody (gely, spreje, roztoky, oleje) nanášejte na čistou pokožku. Na viditelně znečištěné pokožce je velké množství nečistot, jež brání efektivnímu odstranění patogenů.

Před dezinfekcí kůži umyjte od hrubých nečistot. Ty účinnost dezinfekce snižují. K dezinfekci silně znečištěné pokožky použijte dezinfekční mýdlo. Pokud není po ruce, použijte k odstranění nečistot běžné mýdlo a vodu a až pak dezinfekční přípravek k použití bez vody.

Zásady skladování

Potenciálně nebezpečné dezinfekční přípravky skladujte v originálních obalech, pokud to není možné a přeléváte je, nepoužívejte k tomu obaly od jídla a nápojů a dobře je označte, aby nedošlo k záměně. Přípravky uložte do uzamykatelné skříňky či místnosti, aby se k nim nedostaly děti nebo domácí zvířata.

Další hygienické přípravky

Mýdla

Vlhčené ubrousky

Šampony

Intimní hygiena

Zubní pasty

Rady na závěr

Výroba domácí dezinfekce na ruce

Na 1 l dezinfekce potřebujete:

  • 833 ml čistého alkoholu (96% ethanol) nebo 752 ml 99,8% isopropylalkoholu
  • 42 ml 3% peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerolu (známého také pod označením glycerin)
  • k ovonění 10–20 kapek libovolného esenciálního oleje (volitelná složka)
  • uzavíratelnou litrovou nádobu (čistou, vyvařenou)
  • 2 injekční stříkačky (pro přesné dávkování peroxidu a glycerolu)

    Do připravené nádoby vlijte alkohol, pomocí stříkačky přidejte peroxid vodíku a důkladně promíchejte. Pak pomocí čisté stříkačky přidejte glycerol a dolijte vychladlou převařenou vodou a znovu promíchejte. Poté směs uzavřete a uložte na 3 dny na tmavé místo. Látky se hezky propojí a získají příjemnou konzistenci. Pokud nemáte tolik času, můžete přípravek použít ihned, účinkuje, ale konzistence ještě není ideální.

    Účinnou složkou domácích přípravků je peroxid vodíku a alkohol. Tato kombinace sice likviduje většinu choroboplodných zárodků včetně koronavirů, ale na některé odolnější viry (rotaviry, rhinoviry a také virus hepatitidy) a rezistentní spory bakterií a hub účinkují jiné látky, např. roztok chlornanu sodného.